Školní projekty

Příběhy bezpráví

20.12.2019     Aleš Plhák     zpět do sekce Školní projekty

Naše škola se již 15 let každoročně zapojuje do projektu PŘÍBĚHY BEZPRÁVÍ a stejně tomu bylo i v tomto školním roce. Tématem letošního ročníku bylo výročí 30 ti let od pádu želené opony a ostatní změny s touto událostí související. Žáci společně s panem Štiplem zhlédli film 1989: Z dopisů psaných přes želenou oponu. Snímek Karla Strachoty seznamuje žáky s fenoménem emigrace. Kombinací dopisů, archivních záběrů a dobových fotografií studenta Petra Kořínka, umocněných kresbami, animacemi a především výraznou hudební složkou, umožňuje žákům vžít se do pocitů lidí, kteří žili v nesvobodném režimu, a dozvědět se více o pozvolném rozpadu sovětského bloku, pádu Berlínské zdi i studentských demonstracích, které vyústily v sametovou revoluci.

Se žáky diskutoval o tomto tématu pan Štipl, který se několikrát se svou manželkou a dvěma dětmi pokusil o odchod z ČSSR a strávil několik let v emigraci v Kanadě. Panu Štiplovi moc děkujeme za ochotu přijít a odpovídat na všetečné dotazy našich žáků. Těšíme se na další spolupráci.

P. Šubrtová