Úspěchy na soutěžích

Bücherwurm 2023

9.5.2023     Aleš Plhák     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

Po Velikonocích proběhlo na naší škole základní kolo soutěže v předčítání v německém jazyce Bücherwurm 2023 (Knihomol 2023), kterou každoročně vyhlašuje Goethe-Zentrum Pardubice. Letos byl k předčítání vybrán úryvek z knihy „Týden samá sobota“ německého spisovatele Paula Maara. Tato kniha v letošním roce slaví 50. Výročí svého vydání. Příběh vypráví o prostořekém stvoření jménem Sams, které převrátí svému adoptivnímu otci život naruby. Zároveň jej učiní smysluplnějším. Kniha byla několikrát zfilmována a oceněna. Nedávno vyšla v českém překladu.

Soutěže se zúčastnilo celkem 11 žáků 8. a 9. ročníků, kteří chtěli zúročit své znalosti a dovednosti získané v hodinách německého jazyka. Hodnotícími kritérii byly interpretace a výraz, technika čtení, fonetika a výslovnost. Atmosféra soutěže byla velmi dobrá, soutěžící se v průběhu soutěže vzájemně podporovali a výkony svých spolužáků odměňovali potleskem. V kategorii 8. ročníků se na 1. místě umístila Julie Miketová, na 2. místě byla Nela Šubrtová a na 3. místě skončil Jáchym Cerula. V kategorii 9. ročníků 1. místo obsadila Adéla Hrachovinová, 2. místo Vojtěch Kroupa a 3. místo Václav Sedlář. Celkovou vítězkou školního kola se stala Adéla Hrachovinová. Ta potom naši školu reprezentovala dne 26. 4. na soutěži Bücherwurm v Pardubicích v Divadle 29. Porotu tvořilo několik rodilých mluvčích, spolupracovnice Goethe Zentra a také vítěz z předešlého ročníku Bücherwurmu. Soutěžilo se v pěti kategoriích. Ve své kategorii obsadila Adéla zasloužené 1. místo. Gratulujeme! Vítězové ze všech kategorií vyhráli exkluzivní výlet do Goethe Institutu v Praze, kde budou mít možnost nahlédnout do zákulisí této instituce.

Všem žákům děkujeme za projevenou přízeň a těšíme se na jejich účast v dalším kole v roce 2024.

Mgr. Jolana Winklerová