Školní družina a klub

Dovedné ruce v družině Masarykova

14.5.2023     Aleš Plhák     zpět do sekce Školní družina a klub

Dovedné ruce je zájmový kroužek ve školní družině, jenž každým rokem navštěvují žáci 1. až 5. ročníku. Setkáváme se od října do května pravidelně jednou týdně. Žáci se v průběhu své práce seznamují s rozmanitými výtvarnými materiály, technickými postupy a zároveň zdokonalují své již získané dovednosti. Vlastní tvorba rozvíjí a prohlubuje u dětí jejich umělecké nadání, estetické cítění, fantazii, kreativitu, představivost, prostorové vnímání, smysl pro celek i detail, trpělivost, pečlivost, soustředění, schopnost spolupracovat a radost ze zhotoveného díla.

Při výrobě používáme nejen papír, barvy a lepidlo, ale využíváme i různé odpadové materiály, mezi něž patří karton, plechovky, kelímky, ruličky, obnošené oděvy, příze, korálky, staré knoflíky, drátky a jiné. Společně s běžnými výtvarnými technikami (malování, kreslení, lepení, modelování) využíváme techniky drátování, kašírování, decoupage a tisk. V průběhu celého školního roku se tematicky věnujeme jednotlivým ročním obdobím, svátkům a lidovým tradicím. Výsledkem naší společné práce jsou dekorační předměty, předměty pro běžné užívání, hračky a dárky (žabička, zajíček, drak, adventní věnec, sněhulák, anděl, sova, kohoutek, košíček, lapač snů, maják, zápich do květináče, srdce, květina, maska, záložka, taška). Z každé jednotlivé hodiny si děti odnášejí svůj výrobek domů pro potěšení své i svých blízkých.

Jana Horáčková