Školní projekty

Výlet za krásami Nízkého Jeseníku

22.5.2012     Aleš Plhák     zpět do sekce Školní projekty

Na sobotu 12. května jsme pro žáky 1. stupně připravili výlet. Děti se vypravily spolu se svými vyučujícími do okolí hradu Sovince. Naše první zastávka byla ve Šternberku. Zde je nově otevřená výstava s názvem Expozice času. Děti se dozvěděly zajímavosti o historii měření času, viděly sbírky vzácných hodin, poznaly nejmodernější metody měření času a mohly si zahrát vesmírnou hru. Naše cesta dále směřovala do obce Jiříkov, kde se nachází jedinečná galerie dřevěných soch, která byla založena před pěti lety. Jmenuje se Pradědova Galerie U Halouzků. Velkým lákadlem je největší betlém na světě, zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Na přilehlém pozemku jsme si mohli prohlédnout další dřevěné sochy ptáků a zvířat, spatřit pěkný rybníček a stádo živých daňků. Pro děti však byla největším zážitkem jízda na vyřezávaných kolotočích. Z Jiříkova je to jenom kousek cesty na hrad Sovinec. Tady jsme prošli nádvoří a nejstarší část hradu s vyhlídkovou věží, ze které je krásný pohled do okolí. V bývalých konírnách jsme si prohlédli expozici Lesnické školy na Sovinci, expozici o historii hradu a ve sklepení mučírnu. Milým překvapením byl komplexně zrekonstruovaný Rytířský sál vyzdobený sbírkou zbraní, která zaujala především chlapce. Děti se nejvíce těšily na vycházku k Rešovským vodopádům. Počasí, které nám již od rána nepřálo, se však nezlepšilo, a tak jsme museli náš program změnit. Zastavili jsme se v Arboretu Makču Pikču u Paseky. Zde jsme mohli obdivovat skalky, jezírka, umělý kaňon, altánky a spoustu krásně rozkvetlých rostlinek. Počasí se nám sice nevydařilo, přesto jsme se domů vraceli spokojeni se spoustou pěkných zážitků.

Za organizátory Mgr. Eva Hrubá