Školní projekty

Zdravá pětka

7.2.2013     Aleš Plhák     zpět do sekce Školní projekty

V prvním únorovém týdnu zavítala do naší školy lektorka Nadačního fondu Ahold s programem Zdravá pětka. V každé třídě na 1. stupni se dvě vyučovací hodiny plně věnovala dětem. Nejprve společně sestavili pravidla, jak se zdravě stravovat. Děti poznávaly potravinovou pyramidu a dozvěděly se mnoho nových informací o potravinách, které běžně konzumují.
Od počátku výukového programu byli žáci rozděleni do skupin. Sbírali penízky do kasiček, které hned na začátku získali do svých lavic. Pokud bedlivě poslouchali a přemýšleli, penízky se jim jen sypaly.
Z přibývajících peněz měli soutěžící samozřejmě radost, ale vyšší hodnotu měl informační zisk pro každodenní život.
Nejpříjemnějšími částmi programu byla praktická cvičení – ochutnávky nápojů a různých druhů čerstvého ovoce. Na závěr žáci vytvářeli obrázek z poskytnutého materiálu. Základ byl pro všechny stejný: spousta nakrájeného ovoce a zeleniny. Děti popustily uzdu fantazii, plnily úkol s plným nasazením. Nebylo lehké pracovat tiše ve skupinkách, když práci provázela radost, veselost a touha, co nejlépe uspět. Ale snaha se vyplatila. Na závěr si totiž své dílo s chutí snědli.
Každý účastník programu dostal vysvědčení Zdravé pětky – jak jinak, než se samými pětkami. Tentokrát však měly tyto známky zcela opačný význam. Pětky značily pět jídel denně, pět porcí ovoce a zeleniny denně. Tým s největším počtem získaných penízků dostal navíc malý dárek jako bonus.
Poděkování patří organizátorům akce. Tímto programem přinesli do tříd nejen mnoho radosti, ale hlavně mnoho užitečných informací, kterými se všichni určitě budou řídit.
Mgr. Aleš Plhák