Úspěchy na soutěžích

„Dýňodlabání“ na olomoucké Floře

3.10.2022     Milan Horký     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

Na přelomu září a října se opět konala v prostorách olomouckého výstaviště podzimní výstava FLORA, tentokrát s názvem: PLODY OTCE GENETIKY. Hlavní expozice v pavilonu A se vztahovala k letošnímu 200. výročí narození Gregora J. Mendela, zakladatele genetiky. Dominantním prvkem byla sakrální gotická architektura, a to včetně velkých oblouků plných květin, jež se klenuly napříč celým pavilonem. Šlo o odkaz na Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Autoři expozice G. J. Mendela připomenuli ve všech jeho rolích a profesích – jako biologa, matematika, botanika, včelaře a meteorologa. Významnou součástí expozice letošní podzimní Flory byly kromě floristické výzdoby i prvotřídní výpěstky nejrůznějších odrůd a druhů od nejlepších tuzemských zelinářů a ovocnářů. Další dominantou byla soutěž žáků základních škol Olomouckého kraje v „Dýňodlabání“. Celkem se akce zúčastnilo 14 škol a mezi nimi měli premiéru i žáci z mohelnické ZŠ Mlýnské. Výtvarně nadaných 5 dvojic soutěžilo v kategorii, kdy si dovezli vypěstovanou dýni na školním pozemku anebo dodanou pořadatelem. Úkolem dvoučlenných týmů bylo vyřezávání, vydlabávání a zdobení dýní za pomocí nástrojů, aranžérských nebo přírodních materiálů nebo v další kategorii malování na dýně. Hodnotil se nápad, provedení, náročnost zvoleného motivu, celkový dojem a úklid místa. Všechna výtvarná díla vyhodnotila tříčlenná odborná komise. Ačkoli jsme absolvovali soutěž poprvé, určitě jsme se neztratili. Naopak, dvojice žákyň z 9. B Amélie Knopová a Adéla Dudková obsadila ve velké konkurenci krásné 3. místo se svou slunečnicí. I ostatní dvojice (A. Smékalová a T. Berková – 9.C, M. Mann a M. Fuchsová – 9.A, A. Hrachovinová a M. Paloušková – 9. A a A. Lávičková a J. Cerula z 8. A) měly povedené práce a určitě promlouvaly do hodnocení poroty. Ale umístit se na předních místech se jim nepodařilo. Snad za rok, kdy už budeme po letošních nabytých zkušenostech, mít reálnější představu.

Mgr. Milan Horký