Úspěchy na soutěžích

Soutěžení v českém jazyce – 2. stupeň

29.3.2023     Aleš Plhák     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

Letošního školního kola recitační soutěže se na druhém stupni zúčastnilo 15 žáků. Slyšet jsme mohli básně vtipné i vážnější, ale také ukázky z prózy, které nás mohly vést k zamyšlení. Výkony všech recitátorů byly vyrovnané a vybrat ty nejlepší nebyl jednoduchý úkol. A jak to tedy dopadlo? Ve třetí kategorii, tedy mezi žáky 6. a 7. tříd porotu svým výkonem naprosto strhla Elisabet Uhrínová ze 7.B s básní Karla Kapouna Dětský hlas. Na druhé příčce se umístil Antonín Bravenec (7.B) s textem Jaromíra Nohavici O dívkách. O třetí místo se podělili dva recitátoři s texty K. J. Erbena. Vít Jeglík ze 7.C si vybral Polednici a Tereza Knápková ze 7.A přednesla Svatební košili. Ve 4. kategorii, tedy mezi osmáky a deváťáky byl letos o recitační soutěž zájem mnohem vyšší než v minulých letech. Bylo tedy z čeho vybírat. První místo obsadil Jáchym Cerula z 8.A, který si připravil prozaický text Jiřího Žáčka Na Ferdíka se nestřílí! Recitací úryvku Máje K. H. Máchy si vysloužil 2. místo Daniel Kappl z 9.C. O třetí místo se opět dělily dvě recitátorky – Anna Supíková z 8.C, která také přednesla úryvek u Máje, a Barbora Krmelová z 9.C se Seifertovými Houslemi.

V okrskovém kole, které se konalo 16. 3. v DDM Magnet Mohelnice, uspěla ve 3. kategorii Elisabet Uhrínová a ve 4. kategorii se připojil Jáchym Cerula. Gratulujeme k úspěchu a přejeme hodně štěstí v okresním kole recitační soutěže ve středu 29. 3. v Šumperku.

Další tradiční soutěží v českém jazyce je olympiáda pro žáky 8. a 9. tříd. V letošním ročníku se školního kola účastnilo 29 soutěžících. Nejlépe si s neobvyklými úlohami poradila Anežka Nováková z 9. B, na druhém místě skončila Eliška Pátková z9. A a o třetí místo se podělili  Jáchym Cerula (8.A), Vojtěch Kroupa (9.C) a Ella Čermáková (9.A). V okresním kole v Šumperku nás budou 4. dubna reprezentovat Anežka Nováková a Eliška Pátková. Přejeme oběma úspěšným řešitelkám hodně štěstí i v okresním kole.

Mgr. Markéta Prvá