Úspěchy na soutěžích

Úspěchy žáků ZŠ Mlýnská v češtinářských soutěžích

26.4.2023     Aleš Plhák     zpět do sekce Úspěchy na soutěžích

Koncem března se vydali tři žáci do Šumperka reprezentovat  ZŠ Mlýnskou v okresním kole recitační soutěže. V 2. kategorii soutěžila Adéla Hanáková, 3. kategorii reprezentovala Elizabet Uhrínová a kategorii čtvrtou Jáchym Cerula. Okresní kolo nám přineslo obrovský úspěch, neboť Jáchym Cerula (8.A) vystoupal na pomyslné stupně vítězů, umístil se v první čtveřici a vybojoval ve své kategorii postup do krajského kola soutěže. Brzy poté následovalo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Z kapacitních důvodů byl nakonec pozván pouze jeden řešitel z jednotlivých škol. Naše barvy jela hájit Anežka Nováková (9.B) a s nástrahami jednotlivých úloh si poradila velmi dobře, neboť nakonec obsadila velmi pěkné 7. místo. Gratulujeme a přejeme Anežce, ať se jí daří i v nadcházejících letech během středoškolského studia.

A přišlo finále češtinářských soutěží. V pondělí 17. dubna se konala v koncertním sále olomoucké ZUŠ Žerotín „Dětská scéna“, tedy krajské kolo recitační přehlídky. Tento okamžik měl vyznačen ve svém soutěžním kalendáři Jáchym Cerula z 8.A. Ve veliké konkurenci mnohdy až hereckých výkonů Jáchym svým projevem odbornou porotu zaujal. Jeho zdařilý přednes textu Jiřího Žáčka „Na Ferdíka se nestřílí!“ mu tak zajistil postup mezi dvanáct nejlepších. Ti pak bojovali s dalším textem v druhém kole soutěže. Jáchym měl připravenu báseň Ivana Martina Jirouse „Ptala se Františky Marta“. I když tentokrát už mu bezchybné a procítěné podání básně další ocenění nezajistilo, považujeme účast v krajském kole a postup do užšího výběru dvanácti finalistů za ohromný úspěch. Děkujeme také paní Adéle Hulmanové z mohelnické knihovny za pomoc při výběru soutěžního textu. Jáchymovi patří veliká gratulace a také poděkování za vynikající reprezentaci školy. Zároveň mu přejeme i do budoucna spoustu dalších úspěchů nejen v soutěžních aktivitách!

Mgr. Markéta  Prvá